Izvršba na nepremičnine
Izvršba na nepremičnine se vedno izvaja pred tistim sodiščem, kjer se nepremičnina nahaja. Izvršba na nepremičnine se začne tako, da se na podlagi upnikovega predloga v zemljiški knjigi opravi zaznambo sklepa s čimer upnik pridobi hipoteko. Izvršba na nepremičnine se nato nadaljuje s cenitvijo kjer se s pomočjo sodnega cenilca ugotovi vrednost nepremičnine, kateri lahko stranke v postopku oporekajo. Izvršba na nepremičnine se nato nadaljuje tako, da se nepremičnino proda na sodni dražbi. Gre za precej dolgotrajen postopek saj zakon npr, prepoveduje, da bi se na prvem prodajnem naroku nepremičnina prodala za manj kot 70 % ocenjene vrednosti. Posledično je lahko prodajnih narokov več, saj ti niso vedno uspešni. Po uspešni prodaji nepremičnine se izvršba na nepremičnine nadaljuje tako, da se nepremičnina domakne kupcu ta pa položi kupnino. Šele po tem se nepremičnina izroči kupcu.
Izvršba na nepremičnine se konča z razdelitvenim narokom, to je takrat, ko se upniki poplačajo iz zneska pridobljenega s prodajo nepremičnine. Pred razdelitvenim narokom lahko prihaja še do zapletov saj imajo upniki pravico izpodbijati terjatve drug drugega.
Treba je opozoriti, da s prodajo nepremičnine pride do izbrisa večine bremen, ki so bila prej vpisana na sami nepremičnini. Kljub navedenemu se potencialnim kupcem, ki nimajo izkušenj s sodnimi dražbami odsvetuje nakup nepremičnine na takšen način, saj obstaja veliko potencialnih težav v kolikor hiša npr. ni prazna, itd.
Izvršba na hišo
Izvršba na hišo oz celoten postopek izvršbe na nepremičnino se upniku splača izvesti le v kolikor je njegova terjatev tako visoka, da ni možnosti, da bo poplačan z drugimi sredstvi izvršbe. Razlog je v tem, ker izvršba na nepremičnini poteka zelo dolgo. Prav tako so izvršbe na nepremičnine za upnika lahko zelo drage, saj mora sproti zalagati stroške izvršitelja, cenilca, itd. Sodna izvršba na nepremičnino se tudi ne bo splačal v primerih, ko je vrednost nepremičnine majhna ali kadar ni tržno zanimiva. V takšnih primerih si bo upnik z izvedbo izvršbe na nepremičnine ustvaril zgolj številne stroške brez upanja, da bo poplačan. Izvršba na hišo naj se torej izvaja šele po pogovoru in posvetovanju z odvetnikom.
Izvršba na nepremičnino v solastnini
Prav tako je potrebno opozoriti, da solastništvo na nepremičnini ni problematično in je izvršba na nepremičnino v solastnini nekaj povsem običajnega, prav tako ne bo vplivala na idealni delež ostalih solastnikov, ki niso dolžniki.
izvršba na nepremičnino s hipoteko
Enako velja za morebitne obremenitve, saj izvršba na nepremičnino s hipoteko prav tako ni problematična. Upniki, ki so v postopku priglasili svojo terjatev iz hipoteke so poplačani kot preostali upniki, smisel tega pa je, da se kupcu na sodni dražbi nepremičnino izroči prosto vseh bremen. Izvršba ne nepremičnino s hipoteko je torej nekaj povsem normalnega, saj je večina nepremičnin, ki se prodajajo na sodni dražbi na takšen ali drugačen način obremenjenih s hipotekami in drugimi stvarnimi pravicami. Brez njih namreč sploh ne bi prišlo do sodne dražbe.
Kontaktirajte nas
Obiščite nas, pokličite ali pa nam pustite sporočilo. Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
Obiščite nas
Parmova ulica 53, 1000 Ljubljana
Pokličite
+386 51 369 588
Pišite nam
© Gorazd Snoj 2019 | All rights reserved | Privacy Policy